• "Zapobiegamy pożarom"- wyniki konkursu powiatowego

    14 grudnia 2018r. godz. 10.00 w sali Starostwa Powiatowego w Oławie wręczono nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Zapobiegamy pożarom" organizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP przy współudziale Starostwa Powiatowego w Oławie. Marcelina Machowska zajęła II msc. i Paulina Woźniak III msc. Gratulujemy.

     

      

  • "Czerwony Kapturek"- przedstawienie profilaktyczne dla klas 0-IV

    13.12.2018r. - zespół nauczycieli naszej placówki wystawił przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", które miało charakter profilaktyczny. Dzieci w oparciu o postępowanie głównego bohatera- Kapturka- uczyły się, jak należy dbać o własne bezpieczeństwo, a czego nie wolno robić, by nie stwarzać zagrożenia własnego życia i zdrowia. W opowiedzianej historii Czerwony Kapturek wiedział, że nie należy rozmawiać z obcymi, nie można wpuszczać osób nieznanych do domu, że należy chronić swoje dane osobowe, że poruszając się po drogach trzeba pamiętać o przypisach ruchu drogowego, w tym o noszeniu znaków odblaskowych. Niestety, postąpił inaczej i naraził siebie na ogromne niebezpieczeństwo. Na szczęście historia skończyła się dobrze dla bohatera przedstawienia. Dzieciom podobał się występ nauczycieli przygotowany pod kierunkiem pań z klas 0- E.Durlej i A.Cybulak.

        

  • WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY W 1B

     

    10.12.2018r. uczniowie klasy 3d gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego, Pani A,Celnej, odwiedzili swoich młodszych kolegów z klasy 1b szkoły podstawowej. Uczyli ich udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. Mogli skorzystać ze wskazówek swoich starszych kolegów i nauczycieli, prowadząc zabieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczyli się też udzielania pomocy osobom w sytuacji krwotoku, złamamia, zwichnięcia kończyny, oparzenia itp. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali udzielanych im instrukcji, w bardzo odpowiedzialny sposób wykonywali wszelkie zadania w ramach warsztatów, pytali, dyskutowali, podając przykłady z własnego życia, kiedy to ulegli wypadkowi lub byli świadkami różnych sytuacji, w których mogli obserwować reakcje, zachowania ludzi w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia własnego i innych.


     

  • Jestem małym ratownikiem

    10.12.2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy osobom, które uległy różnym wypadkom. Potrzebowały do tego apteczki, z zawartością której zapoznali się na wcześniejszych warsztatach. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń i pani pedagog uczyły się m.in. bandażowania, usztywniania złamanych, zwichniętych kończyn. Uczyły się też, jak chronić osoby poszkodowane przed wychłodzeniem organizmu. Przedszkolaki chętnie poddawały się zabiegom przeprowadzanym przez nauczycieli, same też służyły swoją pomocą. Bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które najwyraźniej spodobały się im. Przed nimi kolejny etap szkolenia- kolejne warsztaty. Miejmy nadzieję, że spotkają się one z tak dużym zainteresowaniem, jak dzisiejsze.

  • Warsztaty z pierwszej pomocy w 1A

    10.12.2018r. klasa Ia uczestniczyła w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Panią A.Celną. Uczniowie poznali zawartość apteczki, a potem uczyli się udzielania pomocy potrzebującym w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Warsztaty podobały się pierwszoklasistom. Chętnie pomagali nauczycielowi w działaniach ratowniczych. 

  • "Trzy żywioły- wiemy jak się zachować"- wizyta czwartoklasistów w PSP w Oławie

    07.12.2018r.- Uczniowie klasy 4a i 4b spotkali się ze starażakami, którzy pracują w Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą, jaką wykonują strażacy oraz szkolenie dotyczące tego, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia, jak postąpić, gdy zauważymy pożar, jak bezpiecznie korzystać z wodnych kąpieli, jak zachować się w czasie burzy, jak poinformować o niebezpiecznym zdarzeniu, które zauważyliśmy i jak powinniśmy udzielać pomocy. Informacji udzielali uczniom  nie tylko strażacy, ale także chłopczyk o imieniu Florek- bohater edukacyjnych kreskówek, które dzieci wspólnie oglądały. Florek – to "potomek" świętego Floriana- patrona wszystkich strażaków. Dodatkowo każdy z czwartoklasistów na fantomie mógł wypróbować, jak robi się sztuczne oddychanie i masaż serca osobie nieprzytomnej. Każdy mógł przećwiczyć prawidłowe podawanie meldunku o zdarzeniu niebezpiecznym. W strażackim garażu uczniowie oglądali wozy, którymi strażacy jeżdżą na akcje i poznawali ich wyposażenie. Z wiedzą, którą zdobyli w czasie tego spotkania ani ogień  ani woda  nie będą już im straszne.

     

  • Apteczka- cóż to za teczka?

    06.12.2018r. uczniowie klas 0a i 0b brali udział w zajęciach pod hasłem: "Apteczka- co to za teczka?". Z panią pedagog i swoimi wychowawcami rozmawiali na temat tego, gdzie znaleźć mogą taką teczkę. Okazało się, że dzieci widzą ją w samochodach osobowych, autobusach, którymi dojeżdżają do szkoły i na wycieczki, w sekretariacie szkoły, u lekarza, pielęgniarki, w domu i wielu innych miejscach. Pani pedagog zapoznała dzieci z zawartością apteczki, którą dysponują osoby udzielające pierwszej pomocy uczniom w szkole. Zwróciła uwagę na najważniejsze elementy jej zawartości oraz na to, do czego one służą, w jakich sytuacjach mogą być użyte.

     

        

  • Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły- spotkanie z dyrektorem GZO w Oławie

    14.10.2018r. wszyscy uczniowie klas 0-III wzięli udział w spotkaniu z Dyrektorem Gminnego Zespołu Oświaty, Panem S.Górką, który zajmuje się organizacją dowozu uczniów do naszej szkoły. Przypomniano uczniom zasady bezpiecznego zachowania się w autobusie oraz na przystanku, a także podczas poruszania się po drodze w terenie zabudowanym. Dzieci miały mnóstwo pytań, na które dyrektor GZO chętnie i bardzo precyzyjnie starał się odpowiadać. Uczniowie podawali przykłady niewłaściwych zachowań kolegów, ale i dorosłych podczas poruszania się różnymi środkami komunikacji. Wskazywali na zagrożenia wynikające także z korzystania przez kierowców oraz pasażerów z telefonów podczas jazdy autobusem, samochodem a także roweremUdowodnili, że znają zasady ruchu drogowego i potrafią zadbać o własne bezpieczeństwo.

  • Przystępujemy do programu "Bezpieczny Dolnoślązak"

     

    W roku szkolnym 2018/19 Gminna Szkoła Podstawowa w Oławie przystąpiła

    do III edycji programu

    "BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK".

    Szczegółowe informacje na temat realizowanych inicjatyw zostały zawarte w programie:

    "WIEM-UMIEM-REAGUJĘ-POMAGAM"

    W ramach realizacji zaplanowanych działań nauczyciele i uczniowie podejmować będą dodatkowe działania w obszarach:

    pierwsza pomoc

    bezpieczeństwo na drodze

    elementy obronności

    zagrożenia bezpieczeństwa w sytuacjach niespodziewanych

    bezpieczeństwo w internecie

    ochrona danych osobowych.

  • Rok szkolny 2017/18 Happening na terenie miasta

    Rok szkolny 2017/18    Happening na terenie miasta

    30.04.2018 roku chętni uczniowie z SU i klas IV-VI zorganizowali happening, którego celelm było zainteresowanie całej społeczności szkolnej i środowiska lokalnego problematyką cyfrowego bezpieczeństwa. Pod kierunkiem pań Anny Celnej, Alicji Ring oraz Małgorzaty Gancarczyk młodzież tworzyła ciekawe i niebanalne hasła propagujących bezpieczne korzystanie z sieci.  W ostatni dzień kwietnia uczniowie klas I-IV pod opieką uczniów z klas starszych wyruszyli wraz z przygotowanymi przez uczniów hasłami, by propagować idee bezpiecznego korzystania z Internetu na ulicach miasta Oławy. W wybranych, uczęszczanych miejsca miasta skandowali hasła związane z cyberbezpieczeństwem oraz informowali przechodniów, dlaczego warto  podjąć działania dotyczące np.: ochrony danych, zabezpieczenia kart płatniczych i komputerów/smartfonów. Rozmówcy otrzymywali pamiątkowe zakładki i ulotki z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa oraz zawierające telefonami „alarmowe”. Wyjście do obcych ludzi wymagało od dzieci dużej odwagi i wiedzy, którą chciały się podzielić z innymi. Informacje zwrotne uzyskane od uczniów i nauczycieli pokazały, że problematyka bezpieczeństwa w sieci jest obca dorosłym mieszkańcom miasta, co pokazuje, jak ważne jest zwracanie uwagi na ten obszar funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie.

      

  • Telefon - dobrodziejstwo w ręku ucznia czy źródło jego kłopotów w szkole i nie tylko. Debata uczniów z klas IV-VII.

    Telefon - dobrodziejstwo w ręku ucznia czy źródło jego kłopotów w szkole i nie tylko. Debata uczniów z klas IV-VII.

    25.04.2018r. wicedyrektor szkoły wraz z opiekunem SU zorganizowały debatę na temat  ustalenia Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele klas IV-VII oraz członkowie SU. Wicedyrektor przedstawiła uczniom sugestie rodziców dotyczące wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z telefonów w szkole, wyniki obserwacji rodziców i nauczycieli. Przypomniała też wyniki przeprowadzonej wcześniej w szkole ankiety, która miała posłużyć uczniom jako źródło do refleksji nad kwestią :”Czy jestem uzależniony od korzystania z telefonu i internetu?”. Oceniali też jakość podejmowanych w szkole działań na rzecz kształtowania zasad bezpieczeństwa w sieci. Analizie poddano więc skuteczność organizowanych w szkole akcji, apeli, godzin wychowawczych, spotkań z przedstawicielami policji, rozmów wychowawczych w różnych sytuacjach szkolnych. Uczniowie wraz z przewodniczącym SU przeanalizowali zapisy w statucie szkoły dotyczące zasad korzystania z telefonów w szkole oraz poddali analizie funkcjonujący dotychczas w szkole Kodeks TIK, opracowany wcześniej przez nauczycieli i uczniów. W trakcie warsztatów wypracowali swoje Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie obowiązujące w Gminnej Szkole Podstawowej w Oławie, którą jesteśmy dopiero od 01.09.2017r. Z nimi na najbliższym zebraniu zostaną zapoznani rodzice uczniów, by odnieść się do propozycji uczniów i wspólnie doprecyzować te zasady, które dotyczą uczniów począwszy od oddziału przedszkolnego.

     

     

  • Życzliwy w sieci- konkurs na plakietkę

       

    Uczniowie klas IV-VII projektowali plakietkę pod hasłem „Życzliwy w sieci”. Od kolejnego roku szkolnego wręczać będziemy ją uczniom w ramach obchodzonych  w szkole Dni Tolerancji i Życzliwości. Warto nagradzać tych, którzy są dla nas życzliwi w świecie wirtualnym. O tym, które osoby otrzymają ten tytuł, decydować będą również uczniowie, biorąc pod uwagę przestrzeganie przez kolegów zasad szkolnej netykiety. Organizacją plebiscytu na najciekawszą plakietkę „Życzliwy w sieci” zajmie się na początku maja SU.

  • "Co wiecie o wirtualnym świecie?"- I Powiatowy Konkurs Informatyczny dla szkół podstawowych

    "Co wiecie o wirtualnym świecie?"- I Powiatowy Konkurs Informatyczny dla szkół podstawowych

    W piątek, 23 marca 2018r., w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Informatyczny pt: „Co wiecie o wirtualnym świecie?”, skierowany do uczniów klas VI, VII szkół podstawowych. 

    Jego celem było sprawdzenie kompetencji uczniów z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci, na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu, zasad bezpiecznej i higienicznej pracy przy komputerze itd. W rywalizacji wzięło udział dziesięć dwuosobowych zespołów zgłoszonych ze szkół naszego powiatu. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, przystępując do grupowej rywalizacji w różnego typu konkurencjach, jak m.in.: wirtualny test wiedzy, krzyżówki, rebusy, zadanie praktyczne. W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:

    • I miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Chwalibożycach: Kinga Lasota, Łukasz Reszczyński pod opieką Moniki Piaseckiej-Galej,
    • II miejsce uczniowie Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie: Aleksandra Falkowska, Kamila Dumin pod opieką Wojciecha Dziądziaka,
    • III miejsce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie: Natalia Staniec, Jakub Brząkała pod opieką Haliny Jewczuk.

    Konkurs został zorganizowany przez Panie: Małgorzatę Gancarczyk, Alicję Ring i Beatę Jaruga z GSP w Oławie. Spotkał się z pozytywną oceną uczestników i opiekunów oraz był świetną okazją do sprawdzenia się dla uczniów.

    Rymowanka na temat cyfrowego bezpieczeństwa

    Autorki: Aleksandra Falkowska i Kamila Dumin z GSP w Oławie

    II miejsce w konkursie

    „Uczniu drogi, lepiej słuchaj mej przestrogi!

    Jeśli chcesz uniknąć złego,

    strzeż się konia trojańskiego.

    Sniffing, spoofing to też nic fajnego.

    Nick i avatar to ważna sprawa,

    To dla  każdego gracza podstawa.

    W internecie flamingi powstają,

    nie różowe, lecz te, które ludzie wywołają.

    Kłótnia to nic ciekawego...

    I pamiętaj,Kolego,

    unikaj robaka komputerowego.

    Rady te na pewno się przydadzą

    I poczucie bezpieczeństwa w sieci Tobie dadzą. 

     

  • Dzień Nowych Technologii w Edukacji

    Dzień Nowych Technologii w Edukacji

    21.03.2018r. -obchodziliśmy w szkole Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Uczniowie klas V, VI, VII, podzieleni na 5-osobowe zespoły, rywalizowali między sobą, rozwiązując zadania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego. Wcześniej musieli pobrać na swoje smartfony kody QR, które zawierały wskazówki do zadań. Grupy wyposażone w karty zadań przemieszczały się po szkole w poszukiwaniu zadań konkursowych. Było ich 5. Dotyczyły one: ochrony danych osobowych, zasad korzystania z nowych technologii i internetu, funkcjonowania w mediach społecznościowych, ochrony wizerunku. Drużyny rozegrały też grę „W sieci może być bezpiecznie” dostępną na platformie learningapps. Po wykonaniu zadań grupy oddawały karty z rozwiązaniami w sekretariacie szkoły, gdzie organizatorzy sprawdzali poprawność wykonania zadań oraz sprawdzali czas poświęcony na ich realizację. Członkowie drużyn, które najlepiej i najszybciej wykonały zadania zostali nagrodzeni. Uczniowie utrwalili sobie wiele pijęć związanych z bezpieczeństwem w wirtualnym świecie. 

     

  • Telefon i komputer to nie tylko "zjadacz czasu", ale narzędzie do promowania siebie, rozwijania zdolności ...

    W ramach działań zapobiegających nadmiernemu korzystaniu z telefonów, komputera tylko do gry lub niewłaściwych zachowań w sieci postanowiliśmy zachęcić uczniów do innego, sensownego wykorzystania tych narzędzi. Zmotywowano dzieci i młodzież do wykorzystania nowoczesnych urządzeń przy przygotowywaniu przez chętnych uczniów prezentacji swoich talentów w ramach Oławskiej Gali Talentów Sportowych, która odbyła się 07.03.2018r. Jak się okazało, pomysł z wykorzystaniem nowoczesnych technologii był strzałem w dziesiątkę, mówiąc o zainteresowaniach sportowych. W etapie szkolnym wysoko oceniono tych sportowców, którzy własny występ wzbogacili o prezentacje multimedialne i filmy. W etapie powiatowym prezentacja uczennicy z kl.IV, Natalii Galle, w której m.in połączyła opowiadanie o swojej pasji z prezentacją multimedialną tak spodobała się jurry, że dziewczynka zajęła I msc w powiecie w kategorii szkół podstawowych.

  • Mat- Myszka i warsztaty z programowania

    23.02.2018r. reprezentacja naszych trzecioklasistów wzięła udział w Gminnym Konkursie "Mat-Myszka", w którym musiała wykazać się m.in. umiejętnościami informatycznymi, w tym wiedzą w zakresie bezpieczniego korzystania z komputera.Kalina i Dominik, wybrani w wyniki eliminacji szkolnych, zajęli III msc wśród uczniów klas III z tereniu Gminy Oława.Dzieci wzięły też udziała w zajęciach z robotami i tabletem. Mogły wspólnie programować. Doświadczyły tego, że tablet, komputer to świetnie pole do nauki połączonej z zabawą. Trzeba tylko chcieć korzystać z wynalazków nowoczesnej technii w rozsądny i przemyślany sposób.

  • Poznajemy robota Ozobota

      

    Uczniowie klas I-VI brali udział w zajęciach podczas których poznali robota Ozobota. Mogli doświadczyć tego, że komputer, tablet, smartfon służyć może do nauki i zabawy bez niesienia ze sobą żadnych zagrożeń. Dzieci korzystały z komputerów, by skalibrować robota, zaprogramować go, wyznaczyć mu trasę itp. Jak się okazało, zajęcia z Ozobotem przypadły uczniom do gustu. Chętnie korzystali z filmików pokazujących działanie Ozobota, ze stron www poświęconych zabawom z tym robotem. Sami projektowali ciekawe trasy dla Ozobota. Poprzez zabawę uczyli się programowania. Doświadczyli innej, edukacyjnej formy wykorzystania internetu i komputera czy tableta.

  • Misja: Bezpieczny Internet

    Misja: Bezpieczny Internet

    W ciągu pierwszych 2 tygodni lutego wszyscy chętni uczniowie z klas III-VI mogli przejść kurs internetowy „Misja. Bezpieczny Internet.”. Nauczyciele zajęć komputerowych zapoznali uczniów ze stroną www.sieciaki.pl oraz zasadami kursu. „Misja. Bezpieczny Internet”, który składa się z 15 modułów. Można było je przejść najszybciej w ciągu 3 dni, gdyż po kolejnych 5 misjach następowała jednodniowa przerwa. Każdy chętny uczestnik kursu poszerzył swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń czyhających na nich w internecie i sposobów zapobiegania im. W ramach kursu dzieci oglądały filmiki, rozwiązywały różnego typu zadania dotyczącego określonych misji. Po zakończeniu jednej miały możliwość przejścia do kolejnych. Na przejście tego kursu uczniowie mieli 2 tygodnie. Najbardziej wytrwali / 10 osób/ dotarli do końca, ukończyli kurs i  uzyskali dyplomy ukończenia kursu e-learningowegoMisja: Bezpieczny Internet”, które przedłożyli nauczycielom informatyki i zostali nagrodzeni dodatkowymi ocenami za swoją aktywność.

  • Odpowiedzialny internauta to ja- wystawa prac uczniów klas młodszych

       

  • Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

    Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

    W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018r. na lekcjach różnych przedmiotów, w tym informatyki i na godzinach wychowawczych uczniowie podejmowali kwestie dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Oglądali filmy, rozwiązywali quizy i zadania, korzystając z platformy learningaps.  Przygotowywali ulotki na temat bezpieczeństwa w sieci, itp. Na korytarzach wywieszono gazetki okolicznościowe.