06.02.2018r pani E.Durlej, nauczycielka kl.0, zorganizowała dla przedszkolaków podchody na terenie szkoły pod hasłem "Przedszkolaki- Interneciaki". W organizację wydarzenia zaangażowani byli też inni nauczyciele oraz pracownicy obsługi, a także uczniowie klas I-III. Przedszkolaki na ścianach wewnątrz budynku szukały strzałek, które miały doprowadzić ich do zadań- niespodzianek. Zagadki ukryte były w różnych miejscach- w balonach, kopertach, na wybranych półkach itp. Uczniowie klasy 0 rozwiązywali zagadki, rebusy, układali puzzle, sklejali obrazki z elementów.
Aby dotrzeć do zadań, musieli udać się do sekretariatu, gabinetu dyrektora, szatni, sali lekcyjnej kl.III, sali gimnastycznej, a nawet pomieszczenia przeznaczonego dla pana dozorcy. W trakcie podchodów przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa w internecie oraz w kontakcie z nieznajomymi zarówno w życiu codziennym jak i podczas korzystania z komputera.
W II sem., na przełomie szczególnie lutego i marca, w szkole organizowano tzw. aktywne przerwy. Chodziło o to, by uczniowie spędzający przerwy w szkole nie ograniczali się do korzystania z telefonów komórkowych, ale by spędzali czas w sposób aktywny. W związku z tym dla uczniów klas młodszych na parterze nauczyciele przygotowali tory, po których uczniowie mogli się poruszać- skakać, chodzić, a nawet rywalizować ze sobą. Wyciągnięto też gumy do skakania oraz skakanki. Nauczyciele w-f organizowali na przerwach zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej pod hasłami: ,,Kółkiem kręcimy– talie osy robimy”, ,,Skakanki używamy – kondycję poprawiamy” i ,,Ćwiczenia przy muzyce rytmiczno – ruchowe– będzie ciało gibkie i zdrowe”. Liczny udział dzieci świadczył o dużym zainteresowaniu oraz świetnej zabawie.Okazało się, że aktywność ruchowa stała się bardziej atrakcyjna niż wysyłanie wiadomości czy gra w gry na telefonie.
31.01.2018r.- przedszkolaki w ramach zajęć tworzyły własnego robota- Necia, który będzie prowadzić ich w zabawach w Internecie. Dzieci zostały podzielone na grupy zadaniowe. Każda z nich miała zaprojektować inną część wspólnego robota- Necia- z przyniesionych wcześniej do szkoły materiałów. Potem z pomocą nauczyciela złożyły swojego robota, który cały czas spogląda na przedszkolaków i przypomina im o bezpieczeństwie przy korzystaniu z komputera i telefonu. Zajęcia te służyły z jednej strony utrwaleniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci, a z drugiej sprzyjały integracji zepołu oraz były dla maluchów świetną zabawą, a także powodem do dumy z efektu ich wspólnej pracy.
W GSP w Oławie odbyła się, z udziałem uczniów klasy IV, szkolna gra terenowa pt: „ Owce z sieci”. Przeprowadzona gra miała charakter intergracyjno-edukacyjny, a jej celem było sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Gra była inspirowana filmem edukacyjnym pod tym samym tytułem. Zadaniem uczniów biorących udział w zabawie było pomaganie bohaterce gry, owieczce Ani, w zmaganiu się z niebezpieczeństwami sieci. Uczniowie zostali podzieleni na 4-5 osobowe zespoły, które rywalizowały ze sobą w szukaniu miejsc do których udała się owieczka Ania oraz w rozwiązywaniu czekających tam na nich zadań. Przeszkody, jakie napotkała Ania w wirtualnym świecie, a z którymi świetnie radzili sobie nasi uczniowie, to: zakładanie konta internetowego z bezpiecznym hasłem, wyszukiwanie wiarygodnych informacji w sieci, konsekwencje naruszenia czyjegoś wizerunku w internecie, bezpieczeństwo w kontakcie z innymi, zasady bhp pracy przy komputerze. W grze liczyła się wiedza, inteligencja, pomysłowość i szybkość wykonania zadań. Uczniowie uporali się z zadaniami w czasie jednej godziny lekcyjnej. Uczestnikom zabawy bardzo podobała się gra, a wzajemna rywalizacja była dodatkowym elementem integrującym uczniów w pracy zespołowej oraz zwiększającym atrakcyjność gry.
30.01.2018r. w klasie O zorganizowano Dzień z Neciem w Internecie, podczas którego przedszkolaki zapoznane zostały ze stroną www.necio.pl. Poznały głównego bohatera- robota Necia, nauczyły się piosenki „Fajnie w Internecie jest”, grały w dostępne na tej stronie gry związane z bezpieczeństwem w sieci, korzystały z kolorowanek. Malowały Necia, wykonały ilustarcje wirusów komputerowych- wymyślały, jak mogą wyglądać itp. Zajęcia z Neciem zorganizowano przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej.
30.10.2017r. gościliśmy edukatora projektu "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni", który przeprowadził zajęcia warsztatowe dla uczniów klas 7a, 7b i 7c w auli szkoły, oddzielnie dla klas IV, V i VI. Odbyło się także szkolenie dla nauczycieli dotyczące kwestii bezpieczeństwa cyfrowego. Podczas zajęc uczniowie wykazali się aktywnością, na co zwrócił też uwagę prowadzący warsztaty. Dzieci oglądały filmiki edukacyjne, czytały i analizowały historyjki tematyczne, wypełniały ankiety i wykonywały zadania związane z tematyką zajęć. Takie spotkania to jeden z ważnych elementów działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci.
Bywa, że zbyt dużo o sobie piszemy, zbyt dużo zdjęć wrzucamy do sieci, nawiązujemy "dziwne" znajomości, wypowiadamy się na różne tematy, nie zawsze w sposób kulturalny. Nie zawsze dbamy o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Przekonani o konieczności działań na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa postanowiliśmy przystąpić do programu "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni".
W Gminnej Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Oławie zebrał się zespół liderów bezpieczeństwa cyfrowego. W wyniku wspólnej dyskusji ustalono najważniejsze elementy działań. Aby społeczność szkolna miała świadomość podejmowanych wspólnie działań powstał plakat, który znajduje się na tablicy projektu na korytarzu szkolnym.